Medžiaga specialistams apie probleminį vaikų ir suaugusių interneto naudojimą
Šeimos gydytojai ir psichikos sveikatos specialistai nuo šiol po ranka galės turėti būtent jiems parengtą mokomąją medžiagą vaizdo ir teksto formatu probleminio interneto naudojimo (PIN) tema – kaip geriau suprasti PIN, atpažinti bei kaip padėti su PIN susiduriančiam žmogui. Medžiagą specialistams Respublikinio priklausomybės ligų centro užsakymu parengė Skaitmeninės etikos centras.
Šeimos gydytojo klausimas, kaip mes ar mūsų vaikai naudojasi internetu, turi tapti norma: būtent tai rekomenduoja mokomosios medžiagos specialistams autoriai – mokslininkai ir praktikai: prof. dr. Roma Jusienė, klinikinė psichologė psichoterapeutė, Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Psichologijos instituto direktorė; prof. dr. Vesta Steiblienė, gydytoja psichiatrė, biomedicinos mokslų daktarė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Psichiatrijos klinikos profesorė; dr. Julius Burkauskas, klinikinis psichologas psichoterapeutas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neuromokslų instituto vyresnysis mokslo darbuotojas.
Interneto naudojimas yra neatsiejamas nuo šiuolaikinio gyvenimo, tačiau tam tikrai daliai žmonių jis tampa probleminiu ir trikdo tiek fizinį, tiek socialinį funkcionavimą.
Autoriai atkreipia dėmesį, kad pastebėti probleminį interneto naudojimą (PIN) kuo anksčiau gali šeimos gydytojai, atkreipdami dėmesį į interneto naudojimo įpročius eilinių sveikatos patikrinimų metu ar tada, kai sudėtinga rasti prastos savijautos nusiskundimų priežastis – įvairūs neaiškios kilmės negalavimai gali turėti sąsajų su probleminio interneto naudojimo aspektais.
Į veiklų internete tikslus, trukmę, fizinius su pertekliniu interneto naudojimu susijusius negalavimus svarbu dėmesį atkreipti ir psichikos sveikatos specialistams.
Kada interneto naudojimas gali tapti probleminiu
Moksliniai tyrimai rodo, kad kone kas dešimtas žmogus pasaulyje gali susidurti su probleminiu interneto naudojimu.
„Tai elgesio priklausomybės – santykinai nauja ir kuo toliau, tuo labiau aktuali problema. Ji ypač aktuali jaunimo tarpe. Pasaulio sveikatos organizacija elgesio priklausomybes neseniai naujoje klasifikacijoje priskyrė prie priklausomybių, ko anksčiau nebuvo“, – sako Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) direktorius dr. Emilis Subata.
Dr. Emilis Subata, Respublikinio priklausomybių centro vadovas. Fotografija Martyno Ambrazo.
RPLC vadovo teigimu, specialistams būtina gilinti savo žinias ir tobulinti įgūdžius, kad galėtų efektyviau padėti su šia problema susiduriantiems žmonėms – tam ir skirta naujoji specialistams parengta RPLC medžiaga. Dr. E. Subata atkreipė dėmesį, kad elgesio priklausomybių turintys asmenys pagalbos gali kreiptis ir į RPLC filialų ambulatorinius skyrius.
„Tai rimta psichinės sveikatos problema visame pasaulyje, – pritaria ir dr. Julius Burkauskas, LSMU Neuromokslų instituto klinikinis psichologas, Skaitmeninės etikos centro ekspertas. – Problemą didina tai, kad skaudžių pasekmių paprastai randasi ne tik paties PIN patiriančio asmens gyvenimui, bet ir jo šeimai bei aplinkiniams.“
Dr. Julius Burkauskas. Asmeninio archyvo nuotr.
Probleminiu interneto naudojimas tampa tada, kai veikla internete (dažniausiai: socialinių tinklų tikrinimas, naršymas, žaidimai, lošimas, pornografijos žiūrėjimas, apsipirkinėjimas) pasireiškia kaip nevaldomas įprotis, trikdantis svarbias asmens gyvenimo sritis – sveikatą, santykius, mokslus, darbą.
Susipažinti su medžiaga gali ir kiekvienas besidomintis, nuoroda čia.
Tema pristatyta LRT radijo laidos „Ryto garsai” eteryje, medžiagos bendraautorių dr. Julių Burkauską kalbina žurnalistas Edvardas Kubilius (šis pokalbis vyksta nuo 01:01:30). Parengta pagal Skaitmeninės etikos centro inf.
Comments